Rozgrywki sportowe nierozerwalnie wiążą się z rywalizacją między poszczególnymi ich uczestnikami. W celu ustalenia tego, kto jest najlepszy, tworzone są specjalne rankingi oraz tabele sumujące punkty uzyskiwane w trakcie bezpośedniej rywalizacji. W ten sposób łatwo określić, komu w danej chwili, należy przyznać tytuł najlepszego. Można jednak mieć pewne zastrzeżenia co dokierowania się tabelą przy ustalaniu tego, kto jest najlepszy. Przede wszystkim zależy to od charakteru rozgrywek oraz tego, na co w przypdku danej dyscypliny należy zwracać uwagę.

W piłce nożnej ważne są tylko zwycięstwa

Przyjęcie liczb jako głównego wyznacznika często niekwantyfikowalnych zjawisk może być mylące. Np. w piłce nożnej w większości lig tytuł mistrza otrzymuje się po zdobyciu pierwszego miejsca w tabeli rozgrywek. Najlepszą drużyną jest zatem ta, która w trakcie rozgrywek zdobędzie największą liczbą punktów, niezależnie od tego, czy będą to punkty zdobyte w meczach ze słabymi, czy też z mocnymi rywalami. Zatem może się okazać, że mistrz przegra wszystkie mecze z czołowymi pretendentami, ale dzięki temu, że zdobędzie więcej punktów ze słabszymi drużynami, okaże się w ostatecznym rozrachunku lepszy.

Trzeba być najlepszym

Niezależnie czy to jest liga angielska, hiszpańska, francuska, czy też liga włoska tabela w ich przypadku uczy tego, że najważniejszym jest bycie najlepszym przez cały sezon. Nie licz się zatem styl, to czy ktoś miał większego bądź mniejszego pecha, ani to, że ktoś faktycznie grał najładniejszą piłkę ale przez zbyt krótką część rozgrywek. Może to się wydawać nieco niesprawiedliwe, ale z drugiej strony przecież wszyscy znają tę zasadę i jest ona jednakowa dla każego z uczestników.

Rozgrywki europejskie

Pewnym sposobem na pogodzenie tego są rozgrywki europejskie. W Pucharze UEFA tabela tak samo, jak i bezpośrednie starcia decydują o tym, kto zdobędzie prymat w tych rozgrywkach. W jesiennych rozgrywkach wyniki Ligi Europejskiej decydują o układach tabel fazy grupowej, na wiosnę natomiast rogrywki zmieniają formę na system pucharowy, w którym o tym kto będzie lepszy decyduje bezpośrednie starcie dwóch drużyn. Zwycięzca dwumeczu pozostaje w rozgrywkach a przegrany odpada z nich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.