Weganizm jest stylem życia, w którym to nie spożywa się mięsa oraz wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Wynika to głównie z tego, że weganie nie akceptują cierpienia zwierząt.
Dla większości osób normalnie jedzących mięso może wydawać się to nienormalne i trudne do wyobrażenia, jak można żyć bez mięsa.
Weganizm ma zarówno swoje zalety, jak i wady.

Co jedzą weganie?

Podstawową żywnością spożywaną przez wegan są warzywa, owoce, produkty zbożowe oraz rośliny strączkowe.
Warzywa i owoce są w stanie dostarczyć niezbędnych witamin. To one odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Wzmocniony zostaje także układ odpornościowy. Sama dieta wegańska jest niezwykle niskokaloryczna oraz lekka.
Białko pochodzenia zwierzęcego zostaje zastąpione przez rośliny strączkowe. Żywność taka jak pestki dyni czy soja jest chętnie spożywana w celu uzupełnienia białka. Produkty te charakteryzują się bardzo dużą ilością protein, które w diecie weganina są budulcem mięśniowym.
Weganizm wyklucza także spożywanie takich rzeczy jak smalec czy masło.

Weganizm jako sposób na zrzucenie nadwagi?

Dieta wegańska może okazać się szybkim sposobem na utratę kilogramów. Zawarty w roślinach i produktach zbożowych błonnik wspomaga układ pokarmowy, tym samym skutecznie zapełniając żołądek. Jest to także świetny sposób na walkę z cukrzycą czy chorobami serca.

Kto może zostać weganem?

Weganizm nie jest przeznaczony dla każdego. Niektórzy nie potrafią wyobrazić sobie życia bez mięsa, co oczywiście nie jest żadnym powodem do wstydu. Jednak osoby, które zdecydują się na weganizm odczują wiele pozytywnych korzyści. Mimo wszystko należy pamiętać by była ona odpowiednio zbilansowana. Podczas takiego stylu życia łatwo o niedobór składników odżywczych. Bardzo ważne jest więc urozmaicanie diety.
Zdrowe odżywianie to zjawisko względne. Każda dieta ma zarówno zalety, jak i wady. Tak samo jest w przypadku diety wegańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.