Nieestetyczne i swędzące krostki oraz grudki u niemowląt to najczęściej potówki. Nie jest to żadna groźna przypadłość. Aczkolwiek z uwagi na przykre objawy( świąd ), należy jak najszybciej z nią walczyć. By jednak walka była skuteczna, koniecznością jest wyeliminowanie przyczyn. Uważa się bowiem, że potówki u niemowlaka najczęściej spowodowane są nadmiernym przegrzaniem organizmu.

Jest to właściwie norma, ponieważ…

Jest to właściwie norma, ponieważ zatroskani rodzice bardzo często ubierają pociechę w zbyt grube ubrania – zupełnie nieadekwatnie do pogody. A ponieważ organizm malucha nie ma jeszcze w pełni wykształconego mechanizmu pocenia się, dochodzi do zatykania ujść gruczołów potowych i tworzenie się krostek. Ponadto zatykanie ujść może być również wynikiem aplikowania nadmiernej ilość tłustej oliwki. Warto mieć świadomość, że potówki niemowlące rzadko kiedy pojawiają się na nogach czy rękach. Zwykle dotyczą klatki piersiowej, pachwin, pach, skóry głowy, czy twarzy.

Pojawiają się właściwie wszędzie tam, gdzie…

Pojawiają się właściwie wszędzie tam, gdzie skóra najbardziej się poci. Skuteczna walka z potówkami powinna rozpocząć się przede wszystkim od ochłodzenia organizmu. Należy także pamiętać, by w przyszłości nie ubierać dziecka zbyt grubo. Trzeba bowiem wiedzieć, że maluch zimno i ciepło odczuwa właściwie tak samo jak osoba dorosła. Warto także zadbać o przewiewne ubranie – najlepiej bawełniane.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.