Ukraina w czasie Euro 2012 będzie mogła poszczycić się wspaniałym i nowoczesnym nie tylko na skalę krajową, czy europejską, ale nawet światową stadionem, jakim jest Donbas Arena Donieck. Jest to obiekt wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Jako jedyny spośród wszystkich wszystkich stadionów, które powstały z myślą o Euro 2012 Donbas Arena Donieck został sfinansowany z prywatnych pieniędzy.

Koszt

Wybudowanie i wyposażenie tego obiektu kosztowało około 400 mln. $. Prywatne pieniądze na tę inwestycję wyłożył właściciel Szachtara Donieck Rinat Akhmetow. W czasie, kiedy stawiano Donbas Arena Donieck uchodził on za jednego z najbogatszych ludzi w Europie. Stać go więc było na to, aby postawić obiekt sportowy, który obecnie robi na wszystkich tak wielkie wrażenie. Dzięki jego pieniądzom Donbas Arena Donieck został wybudowany według projektu ArupSport Company, tej samej firmy, która projektowała Alianz Arenę w Monachium, a jego generalnym wykonawcą była ENKA Construction.

Znacznie wyższy

Okazało się, że inwestycja pochłonęła znacznie więcej pieniędzy niż na początku przewidywano. Donbas Arena Donieck zamiast 25o mln. $ kosztował inwestora aż 400 mln. $. Koszty nie stanęły jednak inwestycji na przeszkodzie i Donbas Arena Donieck został ukończony w terminie po 3 latach budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.