Wiele osób boi się chemioterapii, głównie z tego powodu, że słyszeli, że wywołuje wiele niepożądanych i nieprzyjemnych skutków ubocznych. Jednak chemioterapia na przestrzeni lat i wraz z rozwojem medycyny się zmieniła. Leki stosowane w chemioterapii niszczą komórki nowotworowe, które są przyczyną choroby, ale mają również ujemny wpływ na zdrowe komórki organizmu, dlatego mogą wywoływać wiele działań niepożądanych, zwanych skutkami ubocznymi.

Skutkom ubocznym jednak można skutecznie zapobiec lub…

Skutkom ubocznym jednak można skutecznie zapobiec lub po prostu je kontrolować. Niektóre efekty uboczne mogą być tymczasowe i nieprzyjemne. Czasami mogą powodować zmianę dawek i opóźnienie w leczeniu, mogą nawet stanowić zagrożenie dla życia. Chemioterapia może powodować przede wszystkim utratę owłosienia. Wyłysienie może być całkowite lub mieć charakter osłabienia i przerzedzenia włosów. Chemioterapia również często wywołuje nudności i wymioty.

Niektórzy pacjenci odczuwają je przez kilka…

Niektórzy pacjenci odczuwają je przez kilka godzin, inni przez cały czas trwania chemii, a jeszcze inni nie odczuwają ich wcale. Wiele osób dobrze znosi leczenie chemiczne i rzadko odczuwa nieprzyjemne dolegliwości, są jednak osoby u których one występują, dotyczy to zwłaszcza osób u których stosuje się duże dawki leków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.